Mikroszkópos átmenőfényes vizsgálathoz tárgylemezre készített preparátumokat készítünk, ami általában átvilágítható szemcséket vagy vékonymetszet vizsgálatát jelenti.
Felső vagy ráeső megvilágítással pedig az egyoldalas keresztmetszet csiszolatokat vizsgáljuk.
Nagyon fontos szempont, hogy a kaparékminta mintavételi helye is egyértelmű legyen, ugyanis a kaparék több réteget is tartalmazhat. Esetenként, ha 5-10 mikron egy réteg, akkor meglehetősen nehéz szétválasztani azokat, főleg ha azonos színű rétegek vannak egymáson., Ezért ilyen esetben nagyon körültekintőnek kell lenni a mintavételnél is!
Érdemes a mintavételhez fejlupét vagy sztereomikroszkópot használni. Sztereomikroszkóp alatt ki is kell tisztítani a mintát , és csak a vizsgálni kívánt szemcsét érdemes beágyazni. Érdemes a festék kötőanyagát oldószerrel eltávolítani, mert különben a túl nagy aggregátumok miatt nem lehet jól vizsgálni a szemcséket, nem lehet megfelelően átvilágítani őket. Esetenként keresztmetszet-csiszolatokból is ki lehet a szemcséket preparálni. Ez azért jó, mert ebben az esetben a minta mélységi helyét is pontosan tudjuk.
A mintát tiszta tárgylemezre rakjuk és ismert törésmutatójú beágyazó közegbe rakjuk lefedjük. Az egyik legelterjedtebb beágyazó anyag a kanadabalzsam. Törésmutatója n=1.53.
A kanadabalzsamos mintákból tartós preparátum is készíthető, ha a fedőlemez szélét leragasztjuk (vagy magával a balzsammal, vagy körömlakkal).
Ezt infravörös lámpa alatt kell melegíteni, hogy megfelelően folyósodjon. Ezután helyezzük rá a fedőlemezt. A tárgylemez és a fedőlemez tisztasága nagyon fontos, mert az apró szennyeződések, porszemcsék nagyon zavaróan befolyásolják az optikai tulajdonságok megállapítását!
Tárgylemezre rakott minta, fedőlemezzel lefedve. Itt is nagyon fontos a pontos feliratozás
Egyéb beágyazó anyagok és törésmutatóik:
Immerziós olaj (cédrus olaj) n= 1.51
Meltmount1 fajták léteznek többféle törésmutatóval.
Cat. no. |
Description |
24040 |
Code 53, ND = 1.539 |
24050 |
Code 5870, ND = 1.582 |
24052 |
Code 5870, ND = 1.605 |
24060 |
Code 5870, ND = 1.662 |
24065 |
Code 5870, ND = 1.680 |
24070 |
Code 5870, ND = 1.704 |
Átmenő fényben a beágyazott kaparékmintán meghatározhatjuk a pigmentek fő szemcsekarakterét, morfológiai tulajdonságait, ami a méret, forma, felület karaktere, tovább haladva az optikai tulajdonságaival a színt, a törésmutatót, a pleokroizmust, a kettőstörést, tengelyképét,stb.
Festékrétegek vizsgálata esetén a vizsgálathoz a rétegek teljes keresztmetszetét tartalmazó, legalább 1-2 mm átmérőjű minta szükséges. A festékréteg sokszor merev, szétesik a kivételkor, ilyen esetben egy ponton előre konzerválni (átitatni, rögzíteni) kell a rétegeket. (Ezt is pontosan dokumentálni kell, mert befolyásolhatja a kiértékelést és megváltoztathatja a kötőanyagokra vonatkozó vizsgálatok eredményeit.)
A mintavétel helyének megfelelő dokumentálása nélkül a megfelelő kiértékelés szinte lehetetlenné válik. A mintavételi helyről készült makrofotó (érdemes a mintavétel előtt és után is készíteni egy-egy felvételt) alapvető feltétele a kielégítő vizsgálatnak.
A mintát érdemes sztereomikroszkóp alatt megnézni, illetve az alatt felragasztani, preparálni.
Felragasztott minták Uverapid keverése a gyűrűk felragasztásához Felragasztott gyűrűk
Az öntőgyanta kimérése és keverése
Beöntés tű segítségével. Érdemes először kisebb mennyiséget önteni, hogy ne lepje el a mintát a gyanta, a buborékokat pedig tű segítségével elhúzni a minta mellől (ez vákuummal sokkal eredményesebben megoldható), majd utána feltölteni a gyűrűt.
|
|
|
Felragasztott minta. Fontos, hogy pontosan feliratozzuk a mintákat. |
A legegyszerűbben géles pillanatragasztóval lehet a mintákat felragasztani. Minél kevesebb ragasztót kell használni, és elég a mintát egy ponton megfogni.
Majd egy gyűrűt ragasztunk köré és ebbe öntjük a műgyantát. Minél víztisztább anyagot használunk beöntőanyagnak annál jobb. Fontos, hogy az anyag ne lumineszkáljon (általában epoxi műgyanta).
A minta köré egy gyűrűt ragasztunk
(Célszerű 5 perces epoxigyantával, pl. Uverapid).
Lehetőleg buborékmentes legyen a minta. Ebben segíthet, hogy először csak kevés gyantát öntünk a minta mellé, hogy a minta felszívja, telítődjön a gyantával, majd az infravörös lámpa segíti a légbuborékok távozását. (De vigyázni kell, nehogy felforrjon a gyanta, mert a kötés túlságosan begyorsul!) Vákuum használata is előnyös.
A beöntött műgyantában a buborékok a felszínre jönnek, ebben segít az infralámpás melegítés.
|
|
A mintákat polírpapíron felpolírozzuk. |
A beöntő anyagnak polírozhatónak kell lennie. A polírozást a mintától függően szárazon vagy nedvesen végezzük, sík felületen, általában egy üveglapon. (Általában mintától függően 200-2500-as polírpapírt használunk. A kicsi minták már 800-as papírral is könnyen elcsiszolhatóak, erre ügyelni kell.)
Legvégül érdemes a mintákat filcen áthúzni, mert ezzel portalanítani tudjuk.
A kész mintákat gyurma segítségével vízszintesre állítjuk a mikroszkópos vizsgálathoz. Ha a minta felszíne nem párhuzamos az objektívlencse síkjával, akkor a nagyon kicsi mélységélesség miatt a kép egy része homályos lesz.
Polarizációs mikroszkóppal (100x<) felső megvilágítással, a keresztmetszeteken a rétegfelépítést és a rétegszerkezetet tanulmányozhatjuk.
Érdemes végiggondolni az arányokat. A milliméter (1000 mikron) tized része 100 mikron, ami egy vastag rétegvastagságnak vehető. A pigmentek közül a durva, nagy szemcsések átlagmérete a 30-50 mikron, de a kisebbek sokszor mikronos méretűek.
Az egyes rétegek vizsgálatából kiderül azok felépítése. Értelmezhetővé válik a rétegek adta színhatás, az, hogy egy-egy réteg mennyire homogén vagy heterogén.
A pigmentek színét, szemcsekarakterét, méretét tanulmányozhatjuk. Megfelelő tapasztalattal néhány pigment a szemcsekaraktere vagy színe alapján is egészen jól meghatározható, pl. smalte, azurit, smaragdzöld a szemcseforma alapján, vagy a pl. ultramarin kék, cinóber, króm-oxid-hidrát zöld a színe alapján (ha azokat nem takarja el sötét kötőanyag). Természetesen az ilyen jellegű meghatározásokat még alá kell támasztani más vizsgálatokkal, de ezek az adatok is bizonyítékok lehetnek.
A keresztmetszet-csiszolat vizsgálatával nagyon sok információt kaphatunk a festett rétegek felépítéséről, színéről, állapotáról, stb. A különböző sugárzásokban (normál, UV-lumineszcens) a megjelenő eltérő kontrasztviszonyok önmagukban is új adatokat szolgálnak, emellett nagyban segítik a festett rétegekről kapott információk értelmezését. Például a lumineszcens felvételeken számtalanszor – főleg a kötőanyagok lumineszcenciájából eredő fény miatt –, olyan részletek is úgymond meg-, vagy átvilágítódnak, amelyek a normál fényben nem láthatóak. Így a rétegek tényleges száma, felépítése, a pigmentek formája, alakja sokszor sokkal jobban kivehető az UV-lumineszcens felvételeken. Részletesen ld.: Lumineszcens mikroszkopizálás.
A kész mintákat gyurma segítségével vízszintesre állítjuk a mikroszkópos vizsgálathoz. Ha a minta felszíne nem párhuzamos az objektívlencse síkjával, akkor a nagyon kicsi mélységélesség miatt a kép egy része homályos lesz.
Nyírderzsi ikonosztázból származó minta: A normál megvilágításban szinte összeolvad a két kék réteg, de a lumineszcens felvételen jobban elválik, az alsó sokkal sötétebben jelenik meg. A felső sötét réteg is erősen kékesen lumineszkál UV gerjesztésben.
Mintavétel:
Mintavételi edény, papír
Szike vagy valamilyen szerszám (általában a cserélhető pengés szike elég éles, a legmegfelelőbb, természetesen kőszobroknál, vakolatmintáknál akár véső is szóba jöhet)
Papír ragasztószalag,
Fényképező,
Konzerválószer
Jegyzetfüzet, toll, alkoholos filc
Felragasztás:
Sztereomikroszkóp, fejlupe, szike vagy más szerszám,
pillanatragasztó,
lapka (gyümölcslé vagy tejesdoboz ezüst színű fele),
golyóstoll (ezzel érdemes ráírni a minta számot, mert az alkoholos filc leoldódhat)
Fejlupe (Zeiss)
Beöntés:
Gyűrű, tű vagy pálcika, pohár, keverő kanál
5 perces epoxi (Uve rapid),
Beöntő gyanta (Araldit D vagy más víz tiszta műgyanta)
infralámpa
vákuum
Csiszolás:
Csípőfogó (a gyűrű leszedéséhez)
Üveglap
Tű (bekarcolni a mintaszámot)
Alkoholos filc (Ráírni a mintaszámot)
Csiszolópapírok (durva mintáknál, pl. vakolat 80-100-as papírtól, kisebb mintáknál 600-as papírtól a 2000-3000-es papírig) vagy Csiszolóporok
Filc a portalanításhoz, polírozáshoz.
Vizsgálat:
Tárgylemez,
Gyurma a rögzítéshez és a vízszintezéshez.
Plusz üveglap a vízszintezéshez.
Mikroszkóp és fotófeltét (memóriakártya)
Számítógép a képfeldolgozáshoz
Jegyzetfüzet
Mikrokémiai reagensek (desztillált víz, vegyszerek)
Szűrőpapír,
Vatta, pálcika.
AJÁNLOTT IRODALOM
Microbehunter, microscopy magazine and blog
http://www.microbehunter.com
1 - http://www.cargille.com/meltmount.shtml
|